Jak zadbać o ogród latem? 0
Jak zadbać o ogród latem?

Jak należy dbać o rośliny ogrodowe? Przez cały rok musimy wykonywać różne działania i zabiegi, które wpływają na wzrost, zdrowie i wygląd naszych roślin. Jeśli nie będziemy się odpowiednio starać, nasze kwiaty mogą zostać trwale uszkodzone, a nawet mogą zwiędnąć. Takie zagrożenie występuje zwłaszcza latem, kiedy ze względu na skrajnie wysokie temperatury, długie ulewy bądź tygodnie bez deszczu musimy na pewien czas (do jesieni) zmienić swoje nawyki związane z pielęgnacją roślin. Wielu z nas, nawet nie do końca świadomie, bardzo szybko przyzwyczaja się do rutyny i nie lubi zmian swoich przyzwyczajeń. Po zimie przygotowujemy ogród na ciepłe dni, sadzimy nowe rośliny, przycinamy zbyt długie pędy i skracamy gałęzie, przesadzamy także rośliny w doniczkach. To zadania zarezerwowane wyłącznie na wiosnę, choć niektóre rośliny wolą, gdy się je przesadza wczesną jesienią. O czym natomiast musimy pamiętać latem? 

Podlewanie roślin ogrodowych latem

W ciągu roku zarówno w domu, jak i w ogrodzie rośliny podlewa się umiarkowanie i zazwyczaj co drugi dzień (w zależności od gatunku rośliny, ale najbardziej podstawowym i uniwersalnym podejściem jest właśnie podlewanie co dwa dni, chyba, że chodzi o kaktusy czy storczyki). Kiedy przyzwyczajamy się do rutynowego podlewania zapominamy o tym, że powinniśmy kontrolować wygląd roślin, stan podłoża i jego wilgotność. Latem bowiem może się okazać, że przez wysoką temperaturę i ciągłe suche dni musimy podlewać nasze rośliny codziennie, a niektóre z nich nawet dwa razy dziennie - dotyczy to roślin w ogrodzie, ale także i tych w doniczkach w domu. Musimy pamiętać także o tym, że nie wolno nam podlewać kwiatów od wczesnego przedpołudnia do późnego popołudnia. W tych godzinach temperatura jest najwyższa, a podlewanie w pełnym słońcu może się źle skończyć dla roślin. Jeśli więc nie zdążymy podlać ich rano, musimy to już koniecznie zrobić wieczorem. Podczas upałów należy również zrezygnować z opryskiwania liści i płatków kwiatów, gdyż grozi to ich spaleniem. W przypadku ciągłych deszczów i niskich temperatur będziemy musieli czasami zrezygnować z podlewania. Co do rodzaju wody - najlepsza będzie pozyskiwać ją z kranu, ale musi odstać co najmniej 2 godziny. W tym czasie ulatnia się chlor, który mógłby zaszkodzić roślinom. Bardzo dobrym pomysłem jest również stosowanie specjalnych pistoletów do zraszania - znakomicie sprawdzają się przy różnorodnych pracach porządkowych, ale także i do, a raczej przede wszystkim, podlewania roślin. 

Nawożenie roślin ogrodowych latem

Nawozy są ważne przez cały sezon. Zimą najczęściej należy z nich zrezygnować, ale od wiosny do jesieni musimy koniecznie pamiętać o dostarczaniu cennych składników mineralnych, które są niezwykle potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Wśród tych składników bardzo ważną rolę odgrywają: magnez, fosfor, azot i potas. Magnez wpływa na fotosyntezę, jego niedobór sprawia, że liście roślin robią się żółte. Dzięki fosforowi rozwijają się nasiona oraz kłosy. Gdy go brakuje wzrost roślin jest spowolniony. Azot natomiast ma wpływ na wielkość kwiatu, kiedy go brakuje roślina może się przesuszać. Zaś potas wpływa na odporność, dzięki czemu rośliny nie niszczeją z powodu nadmiernego promieniowania słonecznego i innych niesprzyjających czynników. Kiedy go brakuje - na liściach pojawiają się żółte odbarwienia. Nawozy dostarcza się co kilka dni wraz z wodą (w zależności od rodzaju nawozu i zaleceń zamieszczonych przez producenta na opakowaniu).    

Usuwanie uszkodzeń

Kiedy z jakiegoś powodu nasze kwiaty, krzewy czy drzewa zostają uszkodzone powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć roślinę, aby zapobiec dalszemu niszczeniu oraz usunąć uszkodzenia, co wpłynie również na poprawę wyglądu ogrodu. Zniszczone łodygi i leżące na trawniku ułamane gałęzie nie wyglądają estetycznie. Uszkodzenia znajdujące się na roślinie należy bezwzględnie usunąć za pomocą specjalnych nożyc do roślinności - sekatora.

Natomiast na “ranki” powstałe na łodygach czy gałęziach krzewów i drzew warto nałożyć maść ogrodniczą (określaną także jako maść sadowniczą). Preparaty tego rodzaju działają podobnie jak maści, które są przeznaczone dla ludzi - tworzą coś w rodzaju bariery ochronnej, która działa leczniczo i przyspiesza regenerację. Przed nałożeniem preparatu należy oczyścić ranę i wyrównać jej brzegi. Następnie takim żelem czy maścią smarujemy ranę i jej obrzeża, dzięki czemu znacznie przyspiesza się “gojenie” rośliny. Można ją stosować na uszkodzenia, które powstały w sposób naturalny, jak i mechaniczny (zniszczenia, przycięcia, odarcie kory, charakterystyczne pęknięcia pojawiające się na konarach). Pewne maści ochraniają roślinę także przed mrozem. Można je stosować przez cały rok, ale nie należy tego robić, gdy pada deszcz czy kiedy panuje mróz. 

Podlewanie kwiatów

Inne działania

Latem powinniśmy dbać również o trawę (nie tylko wiosną!), jeśli będziemy ją kosić zostanie ona tym sposobem zabezpieczona przed wyschnięciem, co bardzo często się zdarza w mieście, kiedy panują bardzo wysokie temperatury. Zaleca się przycinanie jej na krótko, co pomaga także zwalczać chwasty i zagęszczać sam trawnik. Gdy już pojawią się chwasty należy je wyrywać z korzeniami lub stosować środki chwastobójcze.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl